Klusáček varuje před ukradenými volbami. Štvanice na hnutí Stačilo! sílí

11. 7. 2025

Michal Klusáček varuje před ukradenými volbami. Jeho výrok o „čtvrtém odboji“ vyvolal politickou přestřelku a mediální štvanici, která odhaluje strach ze sílící opozice.

Klusáček na pietě: Pokud nám volby ukradnou, přichází čas bránit se

Výrok Michala Klusáčka, kandidáta hnutí Stačilo!, o „čtvrtém odboji“ pronesený při pietním aktu k uctění památky bojovníků za svobodu, vyvolal v posledních dnech politickou přestřelku, která dalece překračuje běžné předvolební střety. Veřejný apel na nutnost bránit demokratické principy, pokud by byly volby zpochybněny či zfalšovány, byl médii okamžitě označen za extremistický výpad a nepřímo spojován s výcvikem se zbraněmi, kterého se Klusáček účastnil v rámci spolku Svatopluk.

Právě toto spojení se stalo záminkou k zahájení policejního dohledu, ke kritice politiků napříč spektrem a k mediální honbě, která připomíná spíše účelový lynč než snahu o pochopení kontextu.

O čem Klusáček skutečně mluvil?

Klusáčkova slova pronesená u pamětní desky zněla naléhavě, ale nikoliv výhružně.
„Čekáme na letošní podzimní volby. Ale pokud nám tyto volby ukradnou, pokud bude jasné, že ve volbách není možné změnit směřování naší země, pak je evidentní, že nazrál čas pro čtvrtý domácí odboj. Za vlast, za pravdu, za budoucnost bez novodobého otroctví,“ uvedl.

Média okamžitě nasadila nálepku extremismu a vytvořila narativ o nebezpečném aktivistovi vycvičeném v manipulaci a přípravě ozbrojených struktur.

Policie se případem zabývá. Prověřuje „možný extremismus“

Na celou situaci zareagovala také policie. Podle informací serveru Novinky.cz se výroky Michala Klusáčka zabývá útvar, který se specializuje na extremismus. Zatím není jasné, zda se jedná o předběžné prověření nebo součást širšího sledování činnosti hnutí Stačilo! a spolku Svatopluk.

Výcvik? Ne armáda, ale občanská obrana

Klusáček na tyto výpady reagoval s klidem a věcností. Na svém profilu vysvětlil, že výrok o odboji zazněl výhradně v historickém kontextu při vzpomínce na padlé hrdiny. Výzva, která podle některých kritiků měla burcovat k násilí, podle Klusáčka vyzývala výhradně k dodržování demokratických pravidel a k občanskému, nenásilnému odporu v mezích platné legislativy.

Upozornil, že spolek Svatopluk se věnuje výcviku občanů pro případ krizových situací — blackoutů, kolapsu infrastruktury či přírodních katastrof. V dubnu se uskutečnilo školení zahrnující radiovou komunikaci, kartografii, kurz sebeobrany a cvičení s airsoftovými zbraněmi. Nic, co by přesahovalo rámec běžného branného cvičení. A rozhodně nic, co by mohlo být chápáno jako výcvik k útoku na stát.

Zatímco média rozebírají airsoftové tréninky a výkřiky o extremistickém odboji, realita je střízlivější. Klusáček se o víkendu zúčastnil výcviku pořádaného Národní domobranou Marka Obrtela, kde se věnovali technikám sebeobrany, práci s mapou, radiokomunikací i pohybu v davech – to vše v mezích platného zákona. „Hlavně jsme se setkali se spoustou fajn lidí. V létě se sejdeme zas,“ uvedl Klusáček.

Strach z úspěchu: Stačilo! začíná vadit

Důležitější než samotný výrok je ovšem kontext, v němž se odehrál. Hnutí Stačilo! se stalo synonymem jediné skutečně opoziční síly, která není jen formální nálepkou, ale reálnou hrozbou pro mocenský status quo. A právě v tomto světle lze číst hysterii, která se kolem Klusáčka rozvinula. Nejde o ochranu demokracie, ale o obranný reflex systému, který se bojí ztráty kontroly.

Korespondenční volba jako nástroj? Zahraniční agitace se rozjela naplno

Potvrzuje se, že korespondenční volba se v letošních volbách stala zásadním politickým tématem – a potenciálním nástrojem, jak ovlivnit výsledek voleb bez účasti domácí veřejnosti. Navzdory dlouhodobým výhradám veřejnosti byla tato forma hlasování Parlamentem prosazena a již schválena.

Právě tento způsob hlasování je vnímán jako možný prostředek k legalizovanému zpochybnění výsledků – systémem, který se odehrává bez přímé kontroly, často bez svědků, v zahraničí a mimo dosah běžného volebního dohledu. A právě proto Klusáčkova výzva o „odboji“ nezní jako výkřik do tmy, ale jako hlas lidí, kteří tuší, že pravidla hry se mění za pochodu.

I Zeman varuje: Bacha na Ústavní soud a BIS

Obavy z manipulace nejsou výsadou jen občanských hnutí. Na možné zneužití soudní moci a bezpečnostních složek v souvislosti s volbami upozornil i exprezident Miloš Zeman. Veřejně vyjádřil obavy, že předseda Ústavního soudu Baxa by mohl na popud ředitele BIS Koudelky anulovat výsledky voleb – čímž by se naplnil scénář podobný tomu rumunskému, kde justice převzala roli cenzora demokracie.

Přesto na tato slova nikdo nereagoval s takovou razancí, s jakou se obořili na Klusáčka. Zdá se, že někdejší prezident už není vnímán jako reálná hrozba. Zato Stačilo! ano.

Lidé mu věří: Reakce veřejnosti mluví jasně

Komentáře veřejnosti pod příspěvkem Michala Klusáčka přitom hovoří jednoznačně. Převládá podpora, sympatie a nesouhlas s mediální štvanicí.
„Naprosto souhlasím s p. Klusáčkem,“ napsal uživatel Petr Přívora.
Hynek Novák dodal: „Ubohost vládních plátků nezná mezí. Takový sračky nevycházely ani v Rudym právu před listopadem.“
Zdeněk Milata pak připomněl samotnou ústavu: „Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád…“

Nechybí ani ironické glosy o „mrkvičce před pochodujícím oslem“. Ano, objevují se i výpady plné vulgarit, výsměchu a ideologických nálepek. Ale právě tyto urážky jen podtrhují, jak hlubokou frustraci vyvolává skutečnost, že občané se začínají organizovat mimo kontrolovaný rámec stranických značek.

Odpor není extremismus. Je to ústavní právo. (Listina základních práv a svobod, článek 23)

Zdroj: 
KSČM_TV